Първа конна дивизия е формирана през май 1916 г. от части на разформираната преди това Кавалерийска дивизия. В състава ѝ са включени Лейбгвардейският конен полк, 1-ви, 3-ти, 4-ти и 9-и конен полк, шест пеши и картечни ескадрони, една конна батарея и три колоездачни роти. За неин началник е назначен генерал-лейтенант Иван Колев (15 септ. 1863, с. Бановка, Бесарабия – 29 юли 1917, Виена). През есента 1916 г. 1-ва конна дивизия участва в бойните действия в Добруджа, където под негово командване громи войските на противника, а през 1919 г. е разформирана.
В годините на Първата световна война към отделните полкове на дивизията са формирани и функционират общо 6 благотворителни фонда.
1. Фонд “Генерал-лейтенант Иван Колев”
Фондът е основан на 9 септ. 1917 г. към Щаба на 1-ва конна дивизия със заповед на щаба на действащата армия. Целта е издигането на паметник на генерал-лейтенант Иван Колев (вж. “Генерал Колев” – фонд) в София и популяризирането на неговата дейност, бойни заслуги и подвизи. Ръководи се от УК към Щаба на 5-а армия, в чийто състав е дивизията, включващ офицери от нейното командване. Още същия месец от съмишленик на генерал Колев е написан позив, който е разпространен сред неговите почитатели с молба да подкрепят реализирането на идеята. Апелът е изпратен до Дирекцията на печата с молба за публикуване, а също до председателя на Народното събрание, за да се разпространи сред народните представители.
До края на Първата световна война набраните във фонда приходи достигат сумата 148 967 лв. След завършването ѝ фондът продължава да функционира, но вече под ръководството на УС, избран в съответствие с нов устав. Освен от доброволните парични пожертвувания, направени от офицери, подофицери и войници, постъпленията във фонда се увеличават и в резултат на многобройните лични дарения на граждани, от продажби на картички с лика на генерала и портрета на монарха, от продажбата на книги, прожектирането на филми и организирането на концерти. Известният български скулптор проф. Жеко Спиридонов изготвя бронзов бюст и отливки на генерал Колев, а приходът от разпродажбата им също се влива във фонда. Към 1926 г. натрупаният капитал е 215 хил. лв., а през 1942 г. размерът на събраната за реализирането на целите на фонда парична сума достига 1,862 млн. лв.
През 1947 г. Върховният съвет на фонд “Нашата конница” дискутира по въпроса за построяването на паметник на генерал-лейтенант Иван Колев и предлага на Софийската община да определи мястото, където да бъде издигнат. Решение обаче не се взема, а през 1954 г., след закриването на кавалерията като род войска в Българската народна армия, фондът е закрит.
2. Фондове при полковете на дивизията
По време на Първата световна война в полковете на дивизията също се създават фондове. Целите, за които се набират паричните средства в тях, са сходни с тези на фондовете в другите полкове на Българската армия – за построяването на паметници, посветени на падналите герои, за подпомагане сираците на загиналите воини от частите, за подпомагане на техните вдовици и семейства.
Общата сума на постъпилите в полковите фондове доброволни вложения по време на Първата световна война възлиза на повече от 45 600 лв. Размерът на средствата по полкове обаче е различен. Например Лейбгвардейският конен полк събира около 4 хил. лв., в 3-ти конен полк постъпват около 6400 лв., в 4-ти конен полк – 9375 лв., а в 9-и конен полк даренията са най-много – 25 863 лв. Подобен фонд е изграден и в 1-ви конен полк, но липсват сведения за предоставените от неговия състав парични суми. Средствата се съхраняват (без изключение) в полковите ковчежничества или в сейфовете на БНБ.
Данни за съдбата на полковите фондове след края на войната не са открити.
Т. Петров
Назад